Viena iš 29 Trikolageno sudėtinių dalių – kolagenas. Kas tai?
Šiais laikais itin didelė visuomenės dalis yra susidomėjusi sveika gyvensena, kuri susideda iš reguliaraus fizinio aktyvumo bei tinkamo maitinimosi. Daugelis žmonių pabrėžia, jog svarbu gauti ne tik pakankamai vitaminų ir mineralinių medžiagų, bet ir baltymų, kurie svarbūs daugeliui organizmo funkcijų. O vienas iš svarbiausių organizmo baltymų yra kolagenas, jis sudaro daugiau nei 25% visų kūne esančių baltymų. Kolagenas įeina į odos, plaukų, nagų, kaulų, raumenų, raiščių, sausgyslių, vidaus organų, kraujagyslių, dantų, dantenų ir t.t. sudėtį. Nors yra daugiau nei 20 kolageno tipų, tačiau svarbiausi yra šie:
- I tipo kolagenas – yra odoje, kauluose, jungiamajame audinyje.
- II tipo kolagenas – yra sąnarių kremzlėse.
- III tipo kolagenas – yra raumenyse, organuose ir arterijose.
Bėgant metams organizme kolageno gaminama vis mažiau, taip pat suprastėja jo kokybė, todėl svarbu žinoti, kaip galima paskatinti šio baltymo gamybą organizme. Pirmiausia reikėtu papildyti mitybą maistinėmis medžiagomis, kurios tiesiogiai dalyvauja kolageno sintezėje:
- Vitaminas C, kurio yra citrusiniuose vaisiuose, braškėse, paprikose ir bulvėse.
- Prolinas – tai aminorūgštis, kurios yra kiaušinio baltyme, pieno produktuose, kopūstuose, pievagrybiuose.
- Glicinas – tai aminorūgštis, kurios didžiausi kiekiai randami kiaulienos ir vištienos odoje bei želatinoje.
- Silicis – daugiausia silicio į organizmą patenka valgant augalinius maisto produktus – avižų, sorų kruopas, rupią duoną, bulves, burokėlius.
- Varis – jo yra organų mėsoje, sezamo sėklose, kakavoje, anakardžių riešutuose ir lęšiuose.
Tačiau dažnai tik maisto nepakanka siekiant užtiksinti reikiamą kolageno kiekį organizme. Todėl
medikai rekomenduoja vartoti kolageno papildus. Jų naudą organizmui yra patvirtinę didelis kiekis medicininių tyrimų. Vienas iš dažniausiai vartojamų yra kolageno hidrolizatas. Nustatyta, jog senjorų, vartojusių šiuos papildus, raumeninė masė padidėjo, o tai ypač svarbu norint išsaugoti sveikatą bei fizinį aktyvumą senatvėje [4]. Taip pat, buvo atliktas mokslinis tyrimas, kurio metu artritu sergantys žmonės 70 dienų vartojo kolageno papildus ir pastebėjo, jog sąnarių skausmas žymiai sumažėjo, o tai palengvina kasdieninį judėjimą [5]. Be to, įrodyta, jog kolageno hidrolizatas pagerina odos būklę. [6].
Svarbu žinoti, kad yra tam tikrų žalingų įpročių, kurie žaloja ir netgi naikina organizme esantį kolageną. Vienas iš jų yra per gausus cukraus ir rafinuotų angliavandenių vartojimas. Moksliniai tyrimai parodė, jog greitai pasisavinama gliukozė ir fruktozė trukdo kolagenui atsistatyti, o tai lemia sumažėjusį šio baltymo kiekį organizme ir skatina odos senėjimą [1]. Kitas žalingas veiksnys – per ilgas buvimas saulėje, atlikus tyrimus, paaiškėjo, jog gausus ultravioletinių spindulių kiekis trukdo natūraliai kolageno gamybai [2]. Be to, vienas iš dažniausiai pasitaikančių žalingų veiksnių yra rūkymas, o atlikti tyrimai atskleidė, jog tabakas blokuoja I ir III tipo kolageno gamybą [3].
Siekiant, kad kolageno papildai padarytų maksimalią naudą organizmui, svarbu žinoti, kaip tinkamai reikia juos vartoti. Yra kelios pagrindinės taisyklės [7]:
- Papildą reikėtų vartoti po valgio praėjus ne mažiau nei 2 – 3 valandoms, kadangi valgio metu padidėja skrandžio rūgšties kiekis skrandyje, o tai trukdo tinkamam šio baltymo pasisavinimui.
- Geriausia, papildą vartoti prieš miegą užgeriant stikline vandens, kadangi nakties metu vyksta organizmo tvarkymo procesai, kurie palengvina kolageno pasisavinimą ir apykaitą.
- Vakare išgėrus papildą rekomenduojama daugiau tą vakarą jau nebevalgyti, nes maistas gali sumažinti kolageno efektyvumą.
Renkantis kolageno papildus svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį:
- Koks yra pačio kolageno kiekis paros dozėje;
- Ar sudėtyje yra medžiagos skatinančios vidinę kolageno gamybą, tokios kaip vitaminai C, B, silicis, hialurono rūgštis;
- Ar yra antioksidantų, nes jie naikina laisvuosius radikalus, kurie stabdo kolageno gamybą.
Renkantis papildus visada kyla klausimas, o kada pajausiu jų poveikį? Kolageno vidinė gamyba aktyvuojasi jau maždaug po pusės valandos veikliosioms medžiagoms patekus į organizmą. Jeigu kolageno trūkumas buvo nedidelis jo poveikį pajusite jau po pirmos vartojimo savaitės, pirmiausia suminkštės oda, sublizgės, pradės atauginėti plaukai, sutvirtės nagai. Jeigu kolageno trūkumas buvo ilgesnį laiką ir padarė didesnę žalą organizmui, geram rezultatui pajusti gali prireikti ir 8 ar net 16 savaičių pastovaus vartojimo.
Apibendrinant galima teigti, jog kolagenas yra itin svarbus įvairioms organizmo struktūroms, o jo trūkumas lemia suprastėjusią savijautą bei ankstyvą senėjimą. Todėl, siekiant užtikrinti reikiamą kolageno kiekį organizme, rekomenduojama tinkamai maitintis, vengti žalingų įpročių bei vartoti kolageno papildus, kurių nauda yra įrodyta daugeliu mokslinių tyrimų.
*Literatūros šaltiniai:
- F. Danby. Nutrition and aging skin: sugar and glycation. 2010.
- B. Ricardo et al. Mechanisms of Photoagingand Cutaneous Photocarcinogenesis, and Photoprotective Strategieswith Phytochemicals. 2015.
- A. Knuutinen et al. Smoking affects collagen synthesis and extracellularmatrix turnover in human skin. 2002.
- D. Zdzieblik et al. Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenicmen: a randomised controlled trial. 2015.
- A. Schauss et al. Effect of the novellow molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, BioCellCollagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. 2012.
- E. Proksch et al. Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. 2014.
- K. Curinga. How to Take Collagen Pills. 2017. Prieiga per internetą: https://www.livestrong.com/article/132583-how-take-collagen-pills/